Pazartesi - Cumartesi09:30 - 19:30
KonumMerkez Mahallesi, Abide-i Hürriyet Cd, No:171/7 Aykaç İş Merkezi Kat:2 - 34403 Şişli/İstanbul

Diyetisyen | Rosemoon Güzellik

Diyetisyen Hepimiz sağlıklı beslenmenin temellerini kendimize göre farklı şekillerde atıyoruz, bazen doğrusunu bilmeden bazen sadece öyle istediğimiz için peki gerçekten nedir sağlıklı beslenme ve doğru kilo kaybı nasıl olmalıdır?

Değişen hayat tarzı ve son zamanlarda teknoloji ile birlikte hayatımıza giren hareketsiz yaşam kilo alımını hızlandıran bazı unsurlardandır. Kilo aldığını fark eden bireyler bir anda kontrolsüz bir şekilde beslenmesini sınırlandırır veya hemen yanlış uygulamalara yönelir. Yetersiz beslenme ve dengesiz beslenme işte tam bu aşamada karşımıza çıkan en büyük düşmanımızdır ve yetersiz beslenme durumunda kilo vermek yalnızca kısa vadede mümkündür. Yetersiz beslenme besin öğelerinin vücudun ihtiyacından çok daha az alındığı durumlarda ortaya çıkar böylece doku ve organlara yeterli enerji ulaşmaz. Bireyler beslenme programı uygularken yeterli yemenin yanında programa uygun beslenme tercihleri yapmalıdır. Yeterli beslenmenin uygulanmadığı durumlarda ya da yanlış pişirme yöntemi kullanıldığında beslenme programındaki besin öğeleri vücutta işlevini yerine getirememektedir. Bu durumda besin ögeleri asıl işlevini yerine getiremediğinden dengesiz beslenme oluşumuna sebep olur. Yetersiz beslenmeye bağlı olarak kilo verimi başlarda hızlansada diyeti bıraktıktan sonra verilen kilolar fazlasıyla alınmaktadır. Oysa başarılı ve alanında uzman bir diyetisyen ile çalışarak kalıcı ve sağlıklı kilo verme süreci başlatılabilir.

Diyetisyen Sağlıklı beslenme aslında yeterli ve dengeli beslenmek anlamına gelir. Yeterli beslenmek kilomuza, cinsiyetimize, yaşımıza ve fiziksel aktivitemize bağlı olarak vücudumuza uygun kaloriyi almamız anlamına gelir. Az ya da çok besin tüketimi kilo kaybına veya vücudumuzda gereksiz yağ artışına neden olabilir. Dengeli beslenmek ise ; beş ayrı grupta bulunan yiyecekleri içerecek bir şekilde beslenmek demektir.Yediğimiz yiyeceklerin sağlığımız ve yaşam kalitemiz üzerinde çok büyük etkisi vardır. İdeal ve sağlıklı bir beslenme programının vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kaloriyi karşılaması aynı zamanda karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, mineral gibi besin öğelerinin tamamını içermesi gerekir. Kişilerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi aynı zamanda doğru beslenme alışkanlıkları kazanması; toplumda obezite, kalp damar hastalıkları, diyabet, kanser vb. hastalıklarının görülme riskinin azalması, malnütrisyonun, vitamin, mineral yetersizliklerinin önlenmesi gibi beslenme ile ilgili sağlık sorunlarının en aza indirilmesinde rol oynayan etmenlerdendir. Sağlıklı beslenmek bağışıklık sistemini güçlendirir, yaşam kalitesini arttırır ve motivasyon sağlar. Hazırlanan programın kişiye özel olması, programın çeşitliliği sıkılmadan yapılan sürdürülebilir bir beslenme programının önceliği olmalıdır. Kalıplaşmış yanlış diyet uygulamalarına aykırı olarak doğru bir program doyurucu, besleyici ve vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak doğrultuda olmalıdır. Sürecin başlangıcında mutlaka gerçekçi hedefler belirlenmelidir. Gerçekçi hedefler belirlemek bu süreçte en iyi yol arkadaşımız olacaktır. Doğru olmayan gerçeklikten çok uzak olan hedefler belirlenirse çıkılan sağlıklı beslenme yolculuğu çoğu zaman bizim için zaman kaybı olmaktadır. Sağlıklı kilo veren bireylerin kilo kaybı kalıcı olur, yağ oranı düşerken kas oranı artar, cildi daha sağlıklı görünür.

Kısa sürede hızlı kilo kaybını sağlamak için ne yapmalıyız, nasıl beslenmeliyiz ?

 • Egzersiz günlük hayatımıza dahil etmemiz gereken en önemli unsurlardandır. Hareketi artırmak özellikle bu süreç için oldukça önemlidir. Yapılan 40 dakikalık yürüyüş veya antrenmanlar bu süreçte kilo vermeyi destekleyecektir.
 • Alkol tüketimini sınırlandırın. Fazla alkol tüketimi vücutta ödeme ve özellikle bel bölgesinde yağlanmaya sebep olmaktadır.
 • Porsiyon kontrolünü sağlamak en büyük yardımcımız olacaktır. Yemeğimizi küçük tabaklarda yemek göz doygunluğunu da sağlayacaktır.
 • Rafine şeker, beyaz un ve çok tuzlu besin tüketiminden kaçının. Paketli gıda tüketimini sınırlandırın.
 • Programa protein içeriği yüksek besinleri eklemek yağ yakımına yardımcı olacağı gibi aynı zamanda tokluk sağlayacaktır.
 • Balık tüketimine özen gösterin. Omega-3 içeriği yüksek olan balık yağ yakımının hızlanmasını sağlayacaktır.
 • Günlük hayatımızda fazlasıyla tükettiğimiz doymuş yağları beslenme programımızın dışında bırakmamız gerekir. Doymuş yağlar yerine yağlı tohumlar (fındık, badem, ceviz), zeytinyağı, hindistan cevizi yağı dahil edilebilir.
 • Su tüketimi bu yolculukta çok önemlidir. Günlük su tüketiminin 2,5-3 L olması gerekmektedir.
 • Az ve sık öğünler yapmak önemlidir. Öğünleri 3 saat aralıklarla yapmak kan şekerindeki dalgalanmaları en aza indirecektir.
 • Lifler, besinlerin barsakta sindirilemeyen kısımlarıdır. Lifli gıdalar düşük enerji ve yağ içerdikleri için obezite, diyabet, hemoroid, kabızlık, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Taze sebze ve meyveler, kurubaklagiller yüksek lif içerikleriyle günlük lif ihtiyacını karşılar.
 • Kabuklarıyla birlikte tüketebileceğimiz meyve ve sebzeleri kabuklarıyla tüketin.
 • Yiyecekleri çok çiğnemeye özen gösterin.
 • Süt, yoğurt, peynir gibi gıdalar vücut için gereklidir. Süt kalsiyum açısından zengindir. Bu nedenle dengeli beslenmek isteyenlerin beslenme programına süt ve süt ürünlerini dahil etmesi gerekir.
 • Her ne kadar beslenmeye etkisi olmadığı düşünülse de düzenli uyku sağlıklı kilo verimi için oldukça önemli bir faktördür. Günde 6-8 saat uyumak önemlidir.
 • Günlük kahve tüketimini 2-3 bardak olacak şekilde sınırlandırın. Biz bu süreçte nasıl ilerliyoruz?Yapacağımız görüşmede amacımız; yaşınız, cinsiyetiniz, herhangi bir kalıtsal hastalığa sahip olup olmadığınız, yaptırmış olduğunuz kan tahliliniz (son 6 ay içerisinde yapılmış olabilir) , varsa kullandığınız ilaçlar, fiziksel aktivite düzeyiniz ve bu aktivitenin sıklığı , besin alerjiniz, beslenme alışkanlıklarınız ve beslenme alışkanlıklarınızın psikolojik durumunuza etkisi, sosyal hayatınız gibi birçok faktörü göz önünde bulundurarak sizi daha yakından tanıyabilmek ve bu doğrultuda tamamen size özel bir beslenme programı hazırlamak.

Diyetisyen Tanita cihazımız ile yapacağımız ayrıntılı ölçüm sonrasında yağ ve kas dokusu ağırlığınız, Beden Kütle İndeksi (BKİ) değeriniz, metabolizma yaşınız, bölgesel yağ ve kas dokusu dağılımlarınız, ödem, iç yağlanma gibi parametreleri değerlendirilmesi yapılacak ve bu doğrultuda vücudunuzun ihtiyaçlarını belirleyeceğiz.

Ölçüm sonrası tüm bu verilerin doğrultusunda ulaşmak istediğiniz hedef kilonuzu birlikte belirleyecek ve sevdiğiniz/sevmediğiniz besinler, beslenme şekliniz, hayat tarzınız gibi faktörler doğrultusunda tamamen size özgü bir beslenme programı oluşturacağız.

Diyetisyen ile ön görüşme için sizi Şişli’de bulunan merkezimize bekliyoruz.

TELEFONUNUZU BIRAKIN HEMEN ARAYALIM

  https://www.rosemoonguzellik.com/wp-content/uploads/2022/10/rosemoon-guzellik-merkezi-footer.png

  ROSEMOON BEAUTY

  Sağlıklı, dengeli ruhumuza iyi gelecek bakımlarla, güzel yaşlanarak, yaşamı teşvik etmek için bir tutkumuz var. Kalıcı makyaj, Lazer Epilasyon, Cilt Bakımı, Cilt yenileme, Bölgesel zayıflama,  daha fazlasını sunarak önleyici bakım, kişiye özel bakım evde devam yönetimi vurguluyoruz.

  ROSEMOON BEAUTY

  Sağlıklı, dengeli ruhumuza iyi gelecek bakımlarla, güzel yaşlanarak, yaşamı teşvik etmek için bir tutkumuz var. Kalıcı makyaj, Lazer Epilasyon, Cilt Bakımı, Cilt yenileme, Bölgesel zayıflama,  daha fazlasını sunarak önleyici bakım, kişiye özel bakım evde devam yönetimi vurguluyoruz.

  MENÜ

  SOSYAL MEDYA

  Copyright 2022 @ Rose & Moon Beauty. Tüm hakları saklıdır.

  Call Now Button