Pazartesi - Cumartesi9:30 - 19:30
KonumMerkez Mahallesi, Abide-i Hürriyet Cd, No:171/7 Aykaç İş Merkezi Kat:2 - 34403 Şişli/İstanbul

HomeAkne Nedir? Akne Bakımı Nasıl Yapılır? | Rosemoon Güzellik

AKNE BAKIMI

Kusursuz bir cilde sahip olmak herkesin hayali. Ama bu o kadar da kolay değildir. Cildinizin kusursuz ve pürüssüz olması için cilt temizliğine ve bakımına dikkat etmeniz, düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir. Ergenlikten başlayarak, hemen her yaştaki kadın ve erkeklerin düzenli cilt bakımı ve akne bakımı yapması, cildinin istediği duruma gelmesinde yardımcı olacaktır. Cilt bakımı ortalama olarak ayda bir kere mutlaka yapılmalıdır.

Cilt bakımını özellikle 20’li yaşlardan sonra en az ayda bir kere uzmanlarca yaptırmanız iyi bir cilt için uzun soluklu bir çözüm olacaktır. Cildin temizlenmemesi, akne/sivilce oluşmasına, uzun vadede de, bu aknelerin cilt lekelerine ve akne izlerine dönüşmesine sebep olacaktır. Genellikle 15-25 yaş  arasında akne oluşumu daha çok görünmektedir. Ancak farklı sebeplerden dolayı ( hormonal değişiklikler, kirli hava, cilt hastalıkları, ilaçların yan etkileri vs. ), ilerleyen yaşlarda da akne/sivilce oluşumu gözlemlenmektedir. Cilt tipleri farklılık gösterdiği gibi, oluşan akneler veya oluşma olasılığı olan akneler de değişiklik göstermektedir. Normal ciltlerde gözenekler kapalı olur ve lekesiz bir cilt görünümü olur. Genelde alın, burun, çene bölgesi daha yağlı olduğu için, bu bölgelerde siyah noktalar ve akneler oluşabilir. Kuru ciltler çok gergin ve sert olur. Gözenekler küçük olduğu için genelde pul pul dökülmeler görünür. Yağlı ciltler ise akneye en uygun cilttir ve siyah nokta, akne oluşumu daha yoğun olur.

Akne Nedir?

Akne genellikle yüz, omuz, sırt ve göğüs bölgelerinde gözeneklerin tıkanması ve ter bezlerinin iltihaplanması sonucunda oluşan bir durumdur. Akneler, siyah, kırmızı veya beyaz şekilde ortaya çıkabilir. Akne oluşumunun esas sebebi hormonal salgılanma olmaktadır. Kadınlarda 10-18 yaş aralığında, erkeklerde ise 13-18 yaş aralığında daha çok akne oluşumu görünmektedir. Ancak farklı etkenler nedeniyle ilerleyen yaşlarda da akne oluşumuna rastlanabilir. Ancak tüm bu iltihaplı kabarıklıklar akne değildir, kıl dönmeleri de akne gibi görünüme sahip olup sizi yanıltabilir.

Akneler tiplerine göre de farklılık göstermektedir. Siyah nokta şeklinde küçük veya büyük akneler vardır. Birkaç gözeneğin aynı anda tıkanmasıyla oluşan akneler çok daha büyük ve sert olmaktadır. Genelde pembe, şişkin, büyük ve ağrılı olmalarıyla seçilirler. Bu akneler kistik akne adlanır. Kistik akne krem veya benzeri ürünlerle geçmediği için, daha ciddi bir tedavi ve ilaç takviyesi gerektiriyor. Akne bakımı yaptırmanız durumunda bu aknelerden kurtulmanız mümkün.

Akne Nasıl Oluşur?

Akne en basit anlamıyla, gözeneklerin tıkanması sonucunda oluşan yağlı bezlerdir diyebiliriz. Akne androjen hormonların (baskın hormonlar) sebum üretiminin artması ve cildi daha yağlı hale getirerek gözenekleri tıkaması ile oluşmaktadır. Cildinizin yağlanması, gözeneklerin tıkanmasını kolaylaştırır. Bu tıkanmış gözenekler içerisinde bakterilerin oluşumu da kolaylaşır ve oluşum büyüdükçe, cildin üzerinden akne olarak görünürler. Akneler genelde yüz, sırt, göğüs ve omuzlarda gözlemlenir. Tıbbi bir anlatım yapacak olursak, sebumun kıl folikülünün içinden geçememesi ve tıkanan foliküllerle birlikte astar hücrelerin dökülmesi gerçekleşir. Bu karışım da, tıkanan gözeneklerin içerisindeki bakterilen büyümesi için uygun ortamı yaratmış oluyor. Bakterilerin uzun süre bir noktada kalması ve kimyasallar üretmesi sonucunda da, folikül patlar ve sebumu dışarı akıtır.

Aşırı yüksek yağ oranı olan makyaj malzemeleri de gözenekleri uzun süre tıkayarak akne oluşumuna sebep olabilir. Diğer etkenler; çevre kirliliği, sıkı kıyafetler, bisiklet ve motor kaskları, küçük yaralara ve sivilcelere elle müdahale akne oluşumunda etken olabilir. Bilinenin aksine, yağlı veya tatlı yiyecekler akne oluşumunda bir etken değildir.

Akne Çeşitleri

Akneler farklı sebeplerden oluştuğu gibi, şekil ve büyüklük itibariyle de çeşitlilik göstermektedir. Komedonlar küçük ve deri altında ise, beyaz nokta olarak görünür ve kapalı olur. Bu tür akneler cilt yüzeyinde beyaz noktalar olarak görünür. Derinin daha üst kısmına kadar ulaşabilen ve ucu açık olan komedonlar ise siyah nokta olarak görünür. Aknelerin genel olarak birkaç çeşidi vardır.

  • Papül lezyonu – Bu lezyonlar küçük ve pembe renkte olup, elle müdahaleye karşı çok hassas olurlar.
  • Püstül lezyonu – Kırmızı renkte ve irinli olan bu lezyonlar iltihaplı lezyonlardır.
  • Nodül lezyonu – Derinin altında, ağrılı ve nisbeten büyük lezyonlardır.
 • Kistler – Bu lezyonlar en kötü durumda olan, irinli, daha büyük ve iltihaplı lezyonlardır.

Akneli Cilt Bakımı

Akne Bakımı dikkatli ve düzenli yapılması gereken bir bakım sürecidir. Normal ciltlerden daha hassas olan akneli ciltlerle daha dikkatli bakım yapmak gerekiyor. Cildin tahriş olmamasına ve soyulmamasına özen göstermeniz çok önemlidir.

Akne bakımı konusunda dikkat etmeniz gereken ilk şey cildinizin düzenli olarak temizlenmesi olacaktır. Sabah ve akşam cildinizi sabunla yıkamanız ve cildiniz kuruysa nemlendirici kullanımını aksatmamanız gerekiyor. Anacak cildinizi aşırı temizlemekten de kaçınmalısınız. Aknenin olduğu cilt hassas olduğu ve PH dengesi kolay bozulabileceği için, PH değeri 5 olan sabun ve cilt temizleme malzemeleri kullanılmalıdır. Güvenli temizlik için ciltten kolayca çıkan jel temizleyicileri tercih etmenizi öneririz. Temizlik sonrası uygulayacağınız tonikler gözeneklerin derinlemesine temizlenmesini ve yağ hücrelerinin uzaklaşmasını sağlayacak.

Cilt temizliğinden sonra sabunun ve temizleme malzemelerinin etkisiyle ciltte kuruluk meydana geliyor. Bu sebepten de, cildin nemlendirilmesi çok önemlidir. Nemlendirici seçerken olabildiğince yağsız nemlendirici tercih etmeye özen gösterin. Cildinizi temizledikten sonra bir süre beklemeniz cildinizin gereğinden fazla nemlendiriciyi emmesinin karşısını alacaktır.

Cildiniz akneli ise, kesinlikle yapmamanız gereken müdahalelerin başında aknelerin sıkılması ve kaşınması geliyor.Kaşıma veya sıkma sonucunda sivilceler tüm cildinize yayılabilir ve kalıcı izler oluşabilir. Akneli cildi jiletle tıraş etmek de tahriş edebileceği için bundan da kaçınmanız gerekmektedir.

Düzenli temizleme ve bakım uygulamaları aşırı akneli ciltlerde etkili olmamaktadır. bu sebeple de, uzman yardımından faydalanmanız gerekecektir. İleri derece akneli cildiniz varsa, doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları aksatmadan ve düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Akne tedavisi bazen 3 aya kadar sürebildiği için bu süreçte sabırlı olmanız gerekmektedir.

Akne Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akne Bakımı normal cilt bakımından daha zordur. Bu yüzden de, daha dikkatli olmak gerekiyor. Öncelikle aknelere/sivilcelere müdahale etmemeniz gerektiğini unutmayın. Bu müdahaleler, cildinizin durumunu daha da kötü duruma getirerek kalıcı izler bırakabilir. Aknelerin sıkılması sonucunda iltihap akışı başlar. Bu iltihap akışı tırnaklarınız vasıtasıyla tüm cildinize yayılabilir. Bundan kaçınmak için sivilceleri sıkmadan, kurumasını beklemeniz gerekmektedir. Zor bir süreç olan akne bakımında dikkat etmeniz gereken belli başlı konular vardır.

Akneleri Kurutun

Akneleri sıkmadan, kurumasını sağlamanız dikkat etmeniz gereken en önemli konudur. Aknelerin kurumasını sağlayan birçok temizleme ürünü vardır. Temizleme ürünü seçerken içinde küçük parçacıkların olduğu peeling malzemelerini kullanmamanızı öneririz. Bu temizleme malzemeleri aknelere zarar vererek yayılmasına neden olabilir. Peeling yerine, PH değeri 5 olan temizleme jelleri ve sabunlarını kullanabilirsiniz. Temizlik ve kurutma için kullanacağınız bir başka malzeme de sakinleştirici tonikler olabilir.

Aknelerin kurutulmasında kullanacağınız ürünleri seçerken doktorunuza veya güzellik uzmanınıza danışmayı unutmayın. Her cilt tipi farklı olduğu gibi, uygulanacak malzemelerin de farklı olması gerekiyor. Cildinize uygun olamayan temizleyici malzemeler cildinizi tahriş ederek daha kötü duruma getirebilir. Kurutma işleminin başarılı olması için temizleme uygulamalarını sabah ve akşam aksatmadan yapmanız gerektiğini unutmayın.

Cildinizi Kurularken Dikkatli Olun

Cildinizi temizledikten sonra kurularken de dikkatli olmanız gerekiyor. Öncelikle, hem sizin, hem de diğer aile üyelerinin normalde kullandığı havluyu kullanmamanız gerekiyor. Gün içerisinde akneli ve bakterili cildinizi kuruladığınız havlu vasıtasıyla temizlenen cildinize yine mikrop bulaşabilir. Yeni bir havlu kullanmaya veya kağıt havlu kullanmaya özen gösterin. Bunun dışında, cildinizi kurularken sert hareketlerden kaçının. Sert hareketler cildinizi tahriş olmasına ve aknelerin zarar görerek patlamasına neden olabilir. bu da, iyileşme sürecini geciktirir.

Tonik Kullanın

Cildinizi temizlediğinizde, gözenekler tamamen açılır ve temizlenir. Bu gözeneklerin açılması kolayca mikrop kapmasına da neden olur. Tekrar mikrop bulaşmasını engellemek için hazırlıklı olmanız gerekir. Bu konuda en iyi çözüm tonik olmaktadır. Cilt temizliğinden sonra uygulayacağınız tonik gözeneklerinizin temiz kalmasını sağlayacak. Böylelikle, hem havadan gelebilecek, hem de kendi elinizden, havludan ve diğer etkenlerden kaynaklanacak mikropların gözeneklere temasını engelleyecektir.

Kullandığınız Ürünlerin İçeriğine Dikkat Edin

Genelde cilt temizliği için kozmetik mağazalarında satılan ürünler kullanılıyor. Bu ürünlerin zararı olmamakla birlikte, içeriğine dikkat etmeniz de gerekiyor. Farklı tip ciltlerde farklı etki gösteren bu ürünler cildinizi kötü de etkileyebilir. Cilt tipinize uygun, içeriğinin ne olduğu bildiğiniz ürünleri kullanmaya özen gösterin. Özellikle içinde küçük tanecikler olan peeling ürünleri akneli ciltler için kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bu yapıdaki ürünler cildinizin tahriş olmasına ve aknelerin daha fazla yayılmasına neden olmaktadır. Ürün seçiminde jel temizleme ürünlerini kullanmanız daha faydalı olacaktır. Cildiniz aşırı akneliyse doktorunuza ve güzellik uzmanınıza danışmadan ürün seçimi yapmamanızı tavsiye ederiz.

Bol Su Tüketin

Tüm bu önerilerin ve temizleme ürünlerinin dışında, en etkili ve uzun vadeli çözüm yeteri miktarda su tüketmekdir. Cildimizin en temel ihtiyacı sudur. Günde en az 2-2.5 litre su tüketimi cildinizin yenilenmesinde çok iyi etki gösterecektir ve uzun vadede yeniden akne oluşumunu engelleyecektir.

Akneli Cilde Sahip Olanların Bilmesi Gerekenler

Akneli bir cilde sahipseniz bilmeniz gereken bazı detaylar vardır. Öncelikle aknenin çok ciddi hormonal bozukluklar dışında, kalıcı olmadığını çok kolay bir şekilde tedavi edilebileceğini bilmeniz gerekiyor. Uzman yardımıyla yaklaşık 2-3 ayda akne sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

  • Akne tedavisi uzun soluklu bir tedavidir. Düzenli olarak bakım ve tedavi önerilerini uygularsanız akne sorununuzdan kurtulabilirsiniz.
  • Akne bir cilt hastalığıdır ve ciddiye almanız gerekmektedir. Güvenilir uzman ve doktorlardan yardım almanız önemlidir.
  • Evde yapacağınız müdahaleler durumu daha kötü hale getirecektir. Bu sebepten de, kaşıma, sıkma, bilmediğiniz ürünleri uygulama gibi işlemlerden kaçınmalısınız.
 • İlaç tedavisini kesinlikle uzman yardımı olmadan almamanız gerekiyor. Kulaktan doğma bilgilerle kullanacağınız ürünler hormonal dengenizi bozabilir.

Akne Bakımı Hizmetlerimiz

Şişlide yerleşen güzellik ve bakım merkezimizde Akne bakımı ve tedavisi hizmeti vermekteyiz. Alanında uzman güzellik danışmanları öncelikle hangi cilt türüne sahip olduğunuzu, aknelerinizin durumunu genel olarak belirliyor ve cilt tipinize uygun tedavi ve bakım uygulamalarına başlıyor. Kullanılan ürünler doğal ve onaylanmış olup, herhangi bir yan etkisi olmamaktadır. Siz de akneli bir cilde sahipseniz ve bu sorundan kurtulmak istiyorsanız akne bakımı için bize başvurabilirsiniz.

PH Formula Programları

A.C.N.E. Serisi

A.C.N.E. cilt yenileme programı farklı adımlardan oluşmaktadır. Uygulama öncesinde hazırlık aşamasında size önerilen ürünleri kullanmanız tedavinin etkili olması için önemlidir. Ayrıca, uygulama sonrasında önerilen bakım ürünleri sayesinden sonuçları kalıcı yaparak akne oluşumunu ilerleyen zamanlarda da önleyebilirsiniz.

V.İ.T.A Serisi

V.İ.T.A. Serisi cildiniz için yoğunlaştırılmış bakım sunmaktadır. V.İ.T.A. Serisi ürünlerini ve içeriklerini inceleyebilirsiniz.

A.G.E Serisi

A.G.E uygulaması sayesinde cilt yaşlanması geciktirilmekte ve yaşlanmanın etkileri tedavi edilmektedir. Cilt yenileme işleminin başarılı olması için tüm süreçleri ve programı eksiksiz şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

M.E.L.A. Serisi

M.E.L.A. Cilt yenileme ürünü PH Formula cilt yenileme serinin bir ürünü olmaktadır. Farklı aşamalardan oluşan bu program sayesinde cildinizin yenilenmesi kısa bir tedavi sonrasında gerçekleşecektir. Peelingden farklı olarak cilt yüzeyinde soyulma yaratmadığı için, herhangi bir yan etkisi de olmamaktadır. M.E.L.A. cilt yenileme programının tüm aşamalarını düzenli şekilde gerçekleştirmeniz sonuçların daha etkili olmasını sağlayacaktır.

C.R. Serisi

C.R. Cilt Yenileme programının uzun vadede etkili olması ve sonuçların istediğiniz şekilde olması için uygulamanın her adımını eksiksiz ve düzenli gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Uzmanınız tarafından size önerilen bakım öncesi ve bakım sonrası ürünlerin kullanımını düzenli yapmanız, hızlı ve kalıcı sonuç almanızı sağlayacaktır.

PH Formula Fiyatları

PH Formula tedavisi farklı cilt tiplerine ve farklı sorunlara uygulandığı için, fiyatlar değişiklik göstermektedir. Cilt sorununuz belirlendikten sonra, uygulanacak tedavi süreci ve bakım kiti belirleniyor ve fiyatlandırma yapılıyor. Fiyat bilgisi almak için iletişime geçebilirsiniz.

RoseMoon Güzellik Merkezinde PH Formula ile Akne Bakımı

Şişli’de yerleşen Rosemoon Güzellik Merkezimizde farklı cilt sorunlarıyla ilgili tedaviler ve bakımlar sunulmaktadır. Tüm işlemleri alanında 10 yıl tecrübeli, profesyonel cilt bakım uzmanları tarafından yapılmaktadır. Uygulamalar öncesinde size özel tedavi protokolü hazırlanmakta ve tedavi süreci belirlenmektedir. PH Formula ile cilt bakımı ve cilt yenileme tedavisi uygulaması için bizimle iletişime geçebilir, süreç ve fiyatlandırma ile  ilgili tüm detayları sorabilirsiniz.

Rosemoon Güzellik Merkezinde Akne bakımı yaptırmak ve randevu oluşturmak için  iletişime geçin.

ROSE&MOON

Sağlıklı, dengeli ruhumuza iyi gelecek bakımlarla, güzel yaşlanarak, yaşamı teşvik etmek için bir tutkumuz var. Kalıcı makyaj, Lazer Epilasyon, Cilt Bakımı, Cilt yenileme, Bölgesel zayıflama,  daha fazlasını sunarak önleyici bakım, kişiye özel bakım evde devam yönetimi vurguluyoruz.

ROSE&MOON

Sağlıklı, dengeli ruhumuza iyi gelecek bakımlarla, güzel yaşlanarak, yaşamı teşvik etmek için bir tutkumuz var. Kalıcı makyaj, Lazer Epilasyon, Cilt Bakımı, Cilt yenileme, Bölgesel zayıflama,  daha fazlasını sunarak önleyici bakım, kişiye özel bakım evde devam yönetimi vurguluyoruz.

MENÜ
SOSYAL MEDYA

Copyright by Rose & Moon Beauty. All rights reserved.

Diller »

Şimdi Ara

WhatsApp chat